Dizel Partikül Filtre Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Dizel Partikül Filtre Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle sistemin amacı araçların egzozlarından çıktıktan sonra çevreye zarar vermekte olan karbon salınımını  minumum ölçüde azaltmaktır. Katalitik konvertör (katalizör) dediğimiz veya partikül filtre motorda yanma odasından çıkmakta olan egzoz gazındaki zararlı maddeleri etkisiz hale getirmek için tasarlanmakta olup çoğu zaman manifoltdan akabinde egzoz borusuna eklenmiş bir parçadır da diyebiliriz.

Seramikten yapılan ve gözenekleri katalitik etki sağlayan maddelerle kaplı katalitik dönüştürücünün içinden geçen egzoz gazları katalitik konvertörün içinde bulunan özel seramik yapı içinde reaksiyona girerek zararsız maddeler haline dönüşmektedir. Katalizöre NOx (azot oksit), CO (karbon monoksit) ve HC ( hidrokarbonlar) olarak giren maddeler reaksiyon sonucunda canlılara zararsız N2 (azot), CO2 (karbondioksit) ve H2O (su, buhar) olarak egzozdan havaya salınmaktadır.

Bir başka söylemle; Katalitik konvertör aynı zamanda bir yanma odasıdır. Yanmamış zehirli gazları alevsiz olarak yakarak azot, oksijen ve su buharı haline getirmektedir ardından atmosfere salar. Dizel araçlarda özellikle Euro 4,5,6 normlarına uygun motorlarda partikül veya is parçacıklarını yakalamak için tasarlanmıştır.

Fakat bazı araçlarda EGR denilen (exhaust gas recirculation) egzoz gazı devir daimi bulunmaktadır. Motorun sağlıklı çalışmasında önemli bir yere sahip olduğu için ihmal edilmemesi gereken bir parçadır diyebiliriz. Egzoz gazının geçtiği kanallarda biriken kurumlar temizlenebilmekte ve valf tekrar kullanılabilmektedir.

Ancak aşırı derecede kirlenmeler sonucunda bu kurum tabakası bazı yerlerde sertleşerek taşlaşabilmektedir. Bu taşlaşma mikron seviyesinde bile olsa valfin açılıp kapanan kısmında olması durumunda düzgün çalışmaya engel olabilir ve kaçırma yapabilmektedir. Bu nedenle partikül temizleme makinesi ( Dpf Cleaning Machines) kullanımı şarttır.

Tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için üç değerli metal katalizör olarak kullanılır.

Platin. : Oksidasyonu sağlar.

Radyum. : Konvertörün indirgenmesi için.

Palladyum. : Stabilizasyonu sağlamak için kullanılır.

Çalışma aralığı. : 480- 650 Santigrattır.​

Konvertör ömrü. : 150.000 km. (ortalama değer)

Son dönemlerde Dünyada ve ülkemizde araç muayene kontrollerinden geçemeyen araçlar, ya araçlarından yasal olmayan bir şekilde katalitik konvertörü söktürüyorlar ya da yüksek bedeller ödeyerek yeniden katalitik konvertör almak durumunda kalabiliyorlar.

DPF temizleme işlemleri için en etkili yöntem partikül filtre sökülmelidir. Bunun için temizleme makineleri ve katkı maddeleri mevcuttur. Partikül Filtresi sökülerek partikül temizleme makinelerine takılır. Kimyasal ilaçlar ve basınçlı hava işlemi uygulanarak partikül filtreniz %100 oranında temizlenir.

Tasarımı firmamıza ait olan patentli makinemizi özel formüllü çözücü ile birleştirerek tıkanmış olan katalitik konvertörü veya partikül filtreyi çok kısa bir sürede temizliyoruz.

Kabinli DPF Partikül Temizleme (SPEED2500) makinemizde kullanılan tüm metal parçalar 304 paslanmaz çelik ve diğer parçalar ise sektörde kendini kalitesi ile ispatlamış markalar tercih edilmiştir. Bu nedenle de kalite ön plana çıkmıştır. Ayrıca hafif ticari ve ağır vasıta filtrelerini temizler.

konumuz