Yemek Yerken Seçici Olmak

Yemek Yerken Seçici Olmak

Her şeyde olabileceği gibi yemeklerde de sevdiklerimiz ve sevmediklerimiz diye ayırdığımız durumlar olabiliyor.  Nerede yediğimiz nasıl şartlarda hazırlanıp önümüze sunulduğu gibi. Firmaların çalışanlarına tahsis ettiği avantajlar ile dolu yemek kartları ve türevlerini günlük hayatımızda oldukça yaygın olarak fast food zincirlerinde Marketlerde ev yemekleri yapan restaurantlar da önümüze serilen yüzlerce seçenek arasından tercih ederek kullanıyoruz.

Herkesin damak tadı birbirinden farklı olduğu için ihtiyaca yönelik çeşitlendirmeler de haliyle artıyor. Sizin en sevdiğiniz yiyecek bir başkası için zorunlu kalmadıkça yemeyi tercih etmediği bir yemek olabiliyor. Eğer yemeklerinizi kendiniz hazırlamıyorsanız hem sizin için hem de hazırlayan kişi için çok zor bir durum olduğunu belirtmek istiyorum. Genellikle sevmediğimiz yemekleri bir şeyle bağlantı kurup ona benzeterek kendimizi o yiyeceğe karşı soğuttuğumuz için yemeyiz. Ya dokusu ya kokusu bize çekici gelmeyebilir. Ayrıca bu yemek seçme konusu araştırıldığında elde edilen sonuçlar bunun genetik olabileceği yargısına da öne atmıştır.

Yemek seçen insanlar genel olarak yemekleri yapan kişileri de seçebilir. Bu yüzden bilmedikleri yerde bilmedikleri kişilerin yemeklerini yemeyi tercih etmeyebilirler. Dışarıdan yemek sipariş edecekleri bir durumla karşılaşırlarsa yemek firmaları tercihleri genelde yine en bildikleri yerlerden olacaktır.

Her yerin ve herkesin yemek anlayışı farklıdır. Herkes mutlaka birbirinden farklı tatlar elde eder. Kiminin el lezzeti diğerine göre daha iyidir. Ama öncelikli olarak herkes tarafından dikkat edilen nokta temizliktir! Yemek yapılan ortam ve tezgahın temiz olması gerekmektedir. Çimstone tezgahlar bu yönde sizlere önerebileceğim en kolay temizlenen tezgahlardandır. Mutfakta kullandığımız blender, bıçak, robotlar da bizim en büyük kurtarıcımızdır. Bu eşyaları işimiz bittikten sonra güzel bir şekilde yıkayıp kurutmalıyız ki mikrop üretmesin. Son olarak  yapacağınız yemeklerde kullanacağınız ürünlerin hijyen durumundan emin olmalısınız. Aksi takdirde yemekler ne kadar güzel olursa olsun bir yerde sağlığa zararlı oluşu patlak verebilir. Özellikle sebze yemeği veya salata yapacaksanız bol su ile yıkamalı tamamen temizlendiğinden emin olana kadar durulamalısınız. Örneğin brokoli yapacaksanız bol su ile temizlemelisiniz.

konumuz